Bugün | İletişim | Künye | Arşiv | Sitene Ekle | Anasayfa Yap
Yeni Kayıt         Şifremi Unuttum!
Gerçek Haberin Adresi  - Anasayfa
Yazı Boyutu : 12 punto14 punto16 punto18 punto

İşitme engelliler AVTED’den güç aldılar

İşitme engelliler AVTED’den güç aldılar 13 Subat 2011 05:13
AVTED’in davetlisi olarak Hamburg’a gelen Başkent İşitme Engelliler Eğitim, Spor ve Gençlik Derneği heyeti, 2 hafta önce AVTED’le başlattıkları işitme engellilerin gelişimi içerikli proje kapsamında bir dizi incelemelerde bulundular.
Almanya’nın Hamburg kentinde faaliyetlerini yürüten Avrupa Türk Engelliler Derneği’nin (AVTED) davetlisi olarak Hamburg’a gelen Başkent İşitme Engelliler Eğitim, Spor ve Gençlik Derneği heyeti, engellilerin eğitimi ve istihdamı konusunda 3 gün boyunca, görüşme ve incelemelerde bulundular. Başkent İşitme Engelliler Eğitim Spor ve Gençlik Derneği Başkanı Dursun Güngör, derneğin genel sekreteri ve işaret dili uzmanı Ali Ulutaş, derneğin gönüllü çalışanı sosyal hizmet uzmanı Emel Dölek Ulutaş, Ankara Büyükşehir Belediyesi proje uzmanı Ömer Faruk Sarı ve derneğim Avrupa projeler uzmanı Ali Onuralp Ünal, AVTED’e desteklerinden dolayı teşekkür ettiler. İki dernek, 3 işitme engellilerin eğitim ve gelişimini hedef alan 3 aylık bir projede buluştular.3 yıldır engellilerin eğitimi için çeşitli projeler yürüttüklerini ifade eden AVTED Başkanı Cemil Çelik, “Amacımız, buradaki ve Türkiye’deki engellilerin gelişimine destek sunmaktır. Türkiye’deki engellilerin durumu, buradakilerden daha zor. Türkiye’de var olan engelliler sorumlu kişi bulamazken burada, daha engelli dünyaya gelmeden ailesi ve ortamı bu duruma hazırlanıyor” şeklinde konuştu.Hamburg’a gelen Başkent İşitme Engelliler Eğitim, Spor ve Gençlik Derneği Başkanı Dursun Güngör, AVTED Başkanı Cemil Çelik’e derneği olan katkılarından dolayı plaket hediye etti.

TÜRKİYE’DE İŞARET DİLİ UZMANI EKSİKLİĞİ VAR
Türkiye’de 3 milyondan fazla işitme engelli bulunduğuna dikkat çeken Ali Ulutaş, “Fakat resmi kurumlarda yeterli işaret dili uzmanı yok. Ankara’da 10 binden fazla işitme engelli yaşarken resmi kurumlarda görev yapan işaret uzmanı sayısı sadece 28. Başlatacağımız projeyle daha fazla işaret dili uzmanı yetiştirmeyi hedefliyoruz” şeklinde açıklama yaptı. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin çocuk, kadın, yaşlı ve engellilere yönelik başarılı çalışmaları olduğunu ifade eden Ali Onuralp Ünal da, “Kamu ya da bireysel olarak işitme engellilerin gelişimden neler yapacağımızı araştırıp Büyükşehir Belediyesi’ne sunacağız. Projemizi hazırlarken, birçok kamu kuruluşunun başaramadığı şeyleri başaran AVTED’i kendimize örnek aldık” dedi.AVTED’in konuklarını ağırlaması için sponsorluk yapan Kara Tren isimli lokalin sahibi Hasan Yılmaz’a teşekkür eden AVTED Başkanı Cemil Çelik, “Kara Tren yetkililerine çalışmalarımıza verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

Engellilerin hakları konusunda kamuoyu oluşturmak istediklerini ifade eden Ömer Faruk Sarı konuşmasında, “Sadece dokümanlar üzerinde gördüğümüz hakların nasıl mücadele edip alınabileceğini AVTED’in çalışmalarında gördük. Biz de bundan destek alarak engelliye yönelik politikanın gelişmesini destekleyeceğiz” cümlelerine yer verdi. Kara Tren isimli lokalde düzenlenen toplantıda AVTED yönetimi ve üyeleri hazır bulunurken yönetim, Kara Tren’in sahibi Hasan Yılmaz’a da katkılarından dolayı teşekkür etti.

Nebahat UZUN/EUROPAHABER

Bu haber 2738 defa okundu.
Turkish To
Translante (Tercüme Et)
 
<< Önceki || Sonraki >>
Yorum Ekle
Başlık:
Metin:
*Üye girişi yapılmadığından yorumlarınız "Misafir" rumuzu ile yayınlanır. Ücretsiz Üyelik için tıklayınız.
Tavsiye Et
Sayin okucuyumuz bu haberi istediğiniz kişiye gönderebilirsiniz.
*Kime:
*Kimden:
*Kisa Mesaj :
 
* İlgili yerleri boş bırakmayınız!

Paylaş
Google
Facebook
Digg
Delicious
Twitter
Yorum Yap
Paylaş
Yazdır
Kaydet
Yorumlar ( 0 / 0 )
Diğer Güncel Haberleri :
<<
>>
Okunan:
Hafta / Bu Ay / Yıl
Son Yorumlar
En Çok Gönderilenler
Dünden Kalanlar
Untitled Document
» Sitene Ekle  » Anasayfa Yap  » Sık Kullanılanlar  » RSS  » Site Haritası
© 2010 Tüm haklari saklidir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayinlanamaz.